Topuz Modelleri

Topuz Modelleri

Topuz Saç Modelleri vazgeçilmezler arasındadır. Hemen hemen her bayan topuz modelleri kullanmıştır. Bir çok topuz saç modeli bulunmaktadır. En meşhuru abiye olandır. Fakat yeni trendlerde tasarımcılar balerin topuz, örgülü topuz, dağınık topuz gibi stiller geliştirmişlerdir. Tabi bunların hemen öncesinde önce saçı topuza hazırlamak gerekir. Bir uzman aracılığı ile modern topuzlar yapılacağı gibi evinizde sizlerde saçlarınızı topuz yapabilirsiniz.

Saçlar Nasıl Hazırlanır?

İki şekilde hazırlanmalıdır. Düz ve dalgalı saçlar farklı işlemlere tabidir. Düz saçlar için saçları bigudilerle sararak daha doğal ve düzgün kuruması beklenmelidir. Daha sonra hafif fön ile saçları pürüzsüz düzleştirerek parlamasını sağlayabiliriz. Dalgalı saçlarda ise saçlara maşa ile hafif bukleler ve hacimler verilir. Daha sonra ise Topuz Modelleri tasarımı işlemine başlanmaktadır.
Dalgalı Topuz Modelleri

Abiye Topuz Modelleri Nasıl Yapılmaktadır?

Abiye modelleri ne ihtiyaç duyulduğunda bir düğün, bir davet veya özel bir gün için abiye topuz gerektiğinde modern tasarımlar için bir uzman yardımına ihtiyacınız vardır. Fakat evde basit modeller de deneyebilirsiniz. Bunun için ilk aşamada başın tepeden kulaklara doğru saçlarımızı her iki tarafa ayırıyoruz. Arka taraftaki saçları yukarı doğru tarayarak sert bir toplama modelleri yapacağız. Sıkıca topladıktan sonra lastiğin ucuna geçirdiğimiz iki tel tokayı başın tepesine takarak saçın etrafına sarmalıyız. Daha sonra bu tepedeki tutamımıza bir fırça yardımı ile krepe yapıyoruz. Çünkü saçların hacimi artırmak gereklidir. Burda püf noktası fırçayı çok bastırmamaktır. Krepelerin açılmaması sıkı olması için gereklidir. Daha sonra bir sprey ile saçlatı tutturuyoruz. Daha sonra tutturduğumuz saçları görünen lastiğin üzerine lastik görünmemesi için kapatıyoruz ve saçımızı sol taraftan tutarak yumuşak bir şekilde spreyleyerek geriye alıyoruz ve ense kökünden bir toka ile tutturuyoruz. Biraz bükerek bir toka yardımı ile tutturuyoruz. Kalan saç uçlarını ise de saçın içine doğru yerleştirerek tokalıyoruz. Abiye Topuz modelimiz hazır.

topuz modelleri  topuz saç modelleri

Balerin Topuz Saç  Nasıl Yapılır?

Saçları ilk önce geriye doğru alıyoruz. Daha sonra tepe noktasına doğru toplayarak sıkı fırçalıyoruz. Sonra bir saç köpüğü kullanıyoruz ve bir tarak yardımı ile saça yedirerek tarıyoruz. Dışarı küçük bir saç dahil çıkmaması gerekir. Sçaları dipten kavrayarak lastiğimizi iki tel toka ile tepe noktasına takarak saçları sıkı ve gergin olarak çeviriyoruz ve saçın uçlarını güzelce fırçalıyoruz. Saçı çevirerek başın etrafına yerleştiriyoruz. Sağlamlığı artırmak için firkete ile sabitleyerek saçlara sprey uyguluyoruz. Saçlarımızın arkasında at kuyruğu oluşuyor. Balerin topuz modeli miz bitmiş oluyor.

Örgü Topuz Nasıl Yapılmaktadır?

Saçları önce asimetrik şekilde ayırıyoruz. Arkadan at kuyruğu şekilde topluyoruz ve saçın yan kısmında başlayarak arkaya doğru örgü zincir saç modeli uygulanacak. Püf noktası doğal örgüler, bol gevşek bırakılmış örgüler oluşmasını sağlamaktır. Hafif sprey yardımı alarak saçların pürüzlerinin giderilmesini sağlıyoruz. Daha sonrada arkada oluşan at kuyruğunu iki taraftan zincir örgüsü yaptığımız saçların içine doğru gevşek, dokulu, içerisinde hafif tutamlar bırakılmış rahat bir örgü topuz modeli uygulaması yapabilirsiniz.

Dağınık Topuz Modelleri  örgü topuz modelleri

Dağınık Topuz Modelleri Nasıl Yapılır?

Dağınık topuz saçlar yaparken saçları maşalar ile bigudiler ile dalgalandırmak gerekir. Eğer düz istiyorsanız fön makinası kullanmanız gerekmektedir. Dalgalı topuz modeli için parmaklarınızla şekil vererek saçlarımızı orta bölümünden bölüyoruz ve hafif enseye doğru gevşetiyoruz. Daha sonra parmağımızla tutup dip kısmından tokalıyoruz. Bu işlem saçların her iki tarafına yapıldıktan sonra önlerden bir kaç tutam bırakıyoruz. Daha sonrada üsteki ve öndeki saçımızı yüzümüze yakışacak şekilde topluyoruz. İyice sprey kullanıyoruz çünkü dağınık olduğu için dayanıklı olmasını sağlıyoruz.

Uzun Saçlara Nasıl Topuz Yapılabilir?

Uzun ve yoğun saçlarda topuz uygulanması için sağlam olması gerekir. İşlemi yaparken sıkı tutturmak gereklidir. İlk önce arkadan saçı iki kez ayırıyoruz ve tutamları düzelterek bir düğüm atıyoruz. Daha sonra düğümün dibine bir toka tutturarak farklı bir düğüm atıyoruz ve onuda tutturuyoruz. Bu saçlarımızın ayırdığımız iki tutam içinde geçerlidir.  Bu tarz toplamalar gür ve uzun saçlar için en pratik ve en mantıklısı. Bu saçlarla davetlere, gecelere de katılabilirsiniz. Uzun saçlarda dikkat edilmesi gereken unsur sıkı tuttumaktır. Çünkü uzun saçlarda gerginlik ve sıkı tutturma olmazsa çabuk bozulur ve sağlamlığını attırmak için bol toka kullanmalısınız.

Balerin Topuz Modelleri  Dağınık Bukleli Topuz Modelleri
Balerin Topuz Modelleri            Dağınık Bukleli Topuz

Topuzumuzun Bozulmaması İçin Neler Yapmalıyız?

İlk önce dayanıklılığı için bir miktar köpükle sağlamlaştırmalıyız. Topuzu yaparken de tokaları az açıp az saç ile sıkı tutturmak gerekir. Topuzu yaparken tutamları spreyleyip daha sabit olmasını sağlayabilirsiniz. Yumuşatıcı saç serumu ürünlerini kullanmamanız gerekir. Saçların sıkı ve gergin olması için bol bol toka kullanmalısınız.

Mezuniyet Balosunda Hangi Topuz Modelleri Kullanılabilir?

En doğru seçim doğal şekilde maşalanmış dalgalı saçları hafifçe krepeleyip, arkadan saçlara bombe yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise toplama işlemi yapılmaya başlanır.
Saçların tepesinden krepelediğimiz bölgeyi toplayarak tokalıyoruz. Saçların arka ve tepe kısmında yastık dediğimiz bir yer yaratıyoruz daha sonra küçük tutamlar halinde saçları krepeleyip yastık yaptığımız saç tutamlarına toka ile tutturuyoruz. Burada püf noktası doğal bir saç yapmaktır. Çünkü genç kızlarımıza düğün tarzı bir topuz modeli yakışmamaktadır.

Comments

 1. toprak says:

  bizimyrn sınıfımızın balosu var ve bn hala saçımı ne yapdırsam diye düşünüyorummmm annem maşa diyor bn ise 3.resimdeki modeli istiyorum ne yapsammmmmmmm

Trackbacks

 1. Filiz diyor ki:

  Farklı modeller var. Fakat biz bu saç modelleri örneklerine bakıp bakıp duruyoruz evde yapamıyoruz zor ve kuaför isteyen model bunlar. Evde yapabileceğimiz saç modelleri yok mu?

 2. Merve diyor ki:

  Fransız topuzları her zaman ilgimi çekmiştir. Denicem mutlaka. Ben bunu okulun balosunda kullanmak istiorum

 3. Beyza Derin diyor ki:

  Güzel modeller var. çok teşekkürler.

 4. Sezen diyor ki:

  Bu yazın modası bunlarmıymıs?

Speak Your Mind

*

Kadın Dünyası