Saç Maşası ile Hangi Modeller Yapılabilir?

Saç Maşası ile Hangi Modeller Yapılabilir?

Saç Maşası ile Hangi Modeller Yapılabilir?Saç Maşası ile Hangi Modeller Yapılabilir?

Saç maşası 1930 lardan beri kullanılmaktadır. Yuvarlak dalgalar elde etmek için bir saç aparatı olarak bilinmektedir. Saç Maşası kullanıldığı her noktada saçlara hacim vermektedir. Bunların dışında saçların daha parlak görülmesi, daha hacimli görülmesi, daha dalgalı görülmesi nedeni ile maşa kullanılmaktadır. Eskiden soğuk maşalar varken şimdi teknoloji geliştikçe sıcak maşalar çıktı. Günümüzde kullanılan yuvarlak maşalar, düz maşalar çeşitli atraksiyonlarla farklı sonuçlar almamızı sağlar. Yuvarlak maşalardan ince olanı, sık sık yoğun bir şekilde maşalanmış saçlarda krep ayarında kabartılarak 2012 nin en modern afro saç modelleri yaratılmış olabilir.  Orta boy saç maşaları ile yapılan uygulamalarda hafif dalgalar yaratılmış olur. İri orta boy saç maşalarında Çağla Şikel açık saçları gibi su dalgası saç modelleri yapılabilmektedir. Düz saç maşaları ile de klasik olarak evde kendimizinde yaptığımız dümdüz saçlara sahip olduğumuz gibi düz maşalarla hafif dalgalarda yaratılmaktadır. Bunun dışında saç uçlarında hafif karavel sonuçlarda elde edilebilmektedir. Bu bağlamda saç maşası en etkili saç şekillendirme aracıdır.

Maşa İle Sık Dalga Nasıl Yapılabilmektedir?

Öncelikle orta boy ve ince bir maşaya ihtiyaç vardır. Sık dalga yapabilmek için saçların kuru ve düz olması gerekmektedir. Dalganın dayanıklı olması için hafif bir köpükle saçları kurutmadan önce güçlendirebilirsiniz. Saçları 1,5-2 parmak kalınlığında ve ince saç tutamı alıyoruz. Maşayı aşağı doğru tutarak saç tutamını sıcak maşamıza tutarak maşamızı kapatıyoruz. Bu şekilde 5-6 saniye bekledikten sonra maşayı hafifçe çevirerek açıyoruz ve saçlarımıza dalgalar oluşmuş oluyor. Daha sonra bunu sırayla komple saçımıza yaptığımızda dalgalı saçlara sahip oluyoruz. Dikkat edilmesi gereken bir konu saç tutamların aynı incelikte olmasıdır. Birisi az birisi çok olduğunda benzer dalgaları elde edemezsiniz. Saç maşası ile sık dalgalar elde ettiğinizde saçlarınızı öne doğru atıp karıştırırsanız sezonun en moda saç modelini yapmış olursunuz.
Nicola Kidman dalgalı saç modelleri
Maşa ile İri Dalgalar yapmak

Maşa ile iri dalgalara sahip olmak için orta boy bir maşaya ihtiyaç vardır. İlk etapta saçlarımızı yıkıyoruz daha sonra saçlarımızı kurutmadan önce bir miktar köpüklüyoruz ce saçlarımızı kurutuyoruz. Saçlarımız kup kuru olunca saçlarımızı 3 parmak kalınlığında 1 cm genişliğinde tutam halinde alarak maşaya oturtuyoruz. Daha sonra ucundan tutarak kıvırtıyoruz ve maşayı kapıyoruz. Hafifçe çevirerek 5-6 saniye sonra nazikçe maşayı bırakıyoruz. Daha kalıcı olmasını istiyorsanız ise sprey ile destekliyoruz bu şekilde saçlarımızın tamamına saç maşası uyguluyoruz ve geniş dalgalı saç modelleri ne sahip oluyoruz. Eğer arzu ederseniz dalgaları bir fırça ile fırçaladığınızda ve bıraktığınızda eskilerde kullanılan düşük dalgalı saç modelleri yaratılabilir. Örnek olarak Nicole Kidman verilebilir. Saçlarınızı hafifçede yukardan toplayarak romantik bir saçlara sahip olabilirsiniz.

Comments

 1. beyza says:

  çok güzelmiş ama daha sık şeyler yazarmısınız

 2. lita says:

  kırık fön içinde yazabilir misiniz acaba =)

 3. lita says:

  saçlarım çok uzun güzelşekiller için yardım lütfen bu arada

Trackbacks

 1. Birsen diyor ki:

  Bende saçlarımızı uzatcam

Speak Your Mind

*

Kadın Dünyası